GLIAC Releases Winter Academic Teams

GLIAC Releases Winter Academic Teams

Click Here for Full GLIAC Release

BAY CITY, Mich.—The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) released its 2015-16 Winter Academic Teams Tuesday (Feb. 23). 

Overall, the Storm had 38 student-athletes on the Academic Teams. 

Student-athletes with a cumulative GPA 3.5 or higher were named to the GLIAC All-Academic Excellence Team while student-athletes with a cumulative GPA 3.0-3.49 were named to the All-GLIAC Academic Team.  Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student.

Below are the student-athletes named to the All-Academic Teams:

 
All-Academic Excellence   GPA 3.5 and Above
Student Athlete-Name Yr. Major
Men's Basketball    
Andy Bosley Sr. Mathematics
Kyle Hagey So. Accounting
Trey Howard Grad. MBA
     
Women's Basketball    
Kallie Allen Jr. Sport Studies
Shelby Carpenter Sr. Business Administration/Human Resource Management (dbl.)
Christine Dawson So. Business Administration 
Kayla Gabor So. Mathematics
Carlye Garst Sr. Criminal Justice
Sami Narducci Sr. Biology
Kaeding Skelton Sr. Psychology
Karleigh Weichler Sr. Communication
     
Men's Indoor Track    
Jake Graham Jr. Sport Studies
Vincent Horning Jr. Mathematics/Adolescent Education (dbl.)
Christopher Vogel Jr. Biology
     
Women's Indoor Track    
Marie Hall Jr. Biology
Gina Henley So. Business Administration/Human Resource Management (dbl.)
Nadia Lee Jr. Political Science
Haley Menix So. Psychology
Taylor Ritchie Sr. Accounting/Business Administration (dbl.)
Hailey VanHoy So. Accounting
     
Wrestling    
Christian Baughman Jr. Accounting
Forrest Glogouski So. Business Administration
     
All-Academic    GPA 3.0-3.49
Student Athlete-Name Yr. Major
Men's Basketball    
Roy Alexander Sr. Criminal Justice
Collin Barth Sr. Sport Management
Sean Howard Jr. Sport Management
Jordan Michael So. Business Administration
Michael Morris Jr. Biology
Steve Walczak Sr. Entrepreneurship
     
Men's Indoor Track    
Alex Jolly Jr. Sport Studies
James Ritt Sr. Business Administration/Marketing (dbl.)
Kurtis Taylor Sr. Criminal Justice/Psychology (dbl.)
Shavon Thompson Sr. Human Resource Management
     
Women's Indoor Track    
Danielle Corbin Jr. Biology
     
Wrestling    
Nick Boggs So. Criminal Justice
Dylan Kager Jr. Biology
Alec Mills Jr. Criminal Justice
Conner Nemec So. Biology
Ian Ross 5th.  Entrepreneurship