47 Student-Athletes Named to 2014-15 Winter GLIAC Academic Teams

47 Student-Athletes Named to 2014-15 Winter GLIAC Academic Teams

Click Here for Full Release

BAY CITY, Mich.--  The Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference (GLIAC) released its 2014-15 Winter All-Academic Teams Friday (Feb. 20).

Overall, 47student-athletes from Lake Erie earned spots on the All-Academic and All-Academic Excellence Teams from winter sports.

Student-athletes with a cumulative GPA 3.5 or higher were named to the GLIAC All-Academic Excellence Team while student-athletes with a cumulative GPA 3.0-3.49 were named to the All-GLIAC Academic Team.  Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season, not a freshman or a first year transfer student.

Below are the student-athletes named to the All-Academic Teams:

All-Academic Team (3.0-3.49)

Student Athlete-Name

Yr.

Major

Sport: Men's Basketball

   

Roy Alexander

Jr.

Criminal Justice

Collin Barth

Jr.

Sports Management

Nick Deitsch

So.

Business Administration

Jamil Dudley

Grad.

Business Administration

Sean Howard

So.

Sports Management

Michael Morris

So.

Chemistry

Steve Walczak

Jr.

Accounting

     

Sport: Women's Basketball

   

Kallie Allen

So.

Sports Management

Daija Jones

So.

Chemistry

Sami Narducci

Jr.

Biology

     

Sport: Men's Swimming

   

Yan Milinkovskyi

Sr.

Business Administration

     

Sport: Men's Indoor Track

   

Cody Graybeal

Jr.

Psychology

Brian Havrilla

Jr.

Business Administartion/Sports Management (dbl.)

Keith Hemphill

Jr.

IMDAT

Alex Jolly

So.

Sports Management

Jimmy Ritt

Jr.

Business Administartion/Marketing (dbl.)

Shavon Thompson

Jr.

International Business/Human Resource Management (dbl.)

     

Sport: Women's Indoor Track

   

Rachel Arnst

Sr.

Chemistry/Biology (Dbl.)

Melanie Forget

Jr.

Early Childhood Education

Emily Kotfis

So.

Accounting

Ariana Jorgensen

Sr.

Business Administration/Entrepreneurship (dbl.)

Emily O'Bryan-Murino

So.

Psychology

     

Sport: Wrestling

   

Camrin Adkins

So.

Criminal Justice

Dylan Kager

So.

Undecided

Ian Ross

Jr.

Business Administration

Isaiah Wheeler

So.

Sports Studies

     
 

All-Academic Excellence              (3.5 and above)

Student Athlete-Name

Yr.

Major

Sport: Men's Basketball

   

Andy Bosley

Jr.

Adolescent/ Young Adult Education

     

Sport: Women's Basketball

   

Shelby Carpenter

Jr.

Business Administration/Marketing (dbl.)

Carlye Garst

Jr.

Criminal Justice

Chloe Irish

Grad.

Business Administration

Jackie Murray

Sr.

Advertising, Public Relations, Digital Media

Kaeding Skelton

Jr.

Psychology

Karleigh Weichler

Jr.

Communications

     

Sport: Men's Swimming

   

Ivan Cizmar

Sr.

International Business

Jordan Krumpelman

Jr.

IMDAT

     

Sport: Women's Swimming

   

Meri Cizmar

So.

Chemistry

Brittany Funk

Jr.

Early Childhood Education/Intervention Specialist (dbl.)

     

Sport: Men's Indoor Track

   

Conor Gordon

So.

Criminal Justice

D.J. Graham

So.

Sport Studies

Vince Horning

So.

Math/Young Adult Education (Dbl.)

Christopher Vogel

So.

Biology

     

Sport: Women's Indoor Track

   

Marie Hall

So.

Biology

Nadia Lee

So.

Political Science

Destiny Prusky

Sr.

Early Childhood Education/Invervention Specialist (dbl.)

Taylor Ritchie

Jr.

Business Administration/Accounting (Dbl.)

     

Sport: Wrestling

   

Christian Baughman

So.

Accounting

Zev Green

Sr.

Marketing

     

 

-LEC-