Storm Athletics Announces Third Annual Tibby Nominations

Storm Athletics Announces Third Annual Tibby Nominations

PAINESVILLE, Ohio—The Lake Erie College Athletic Department announced the nominees for the Third Annual Tibby Awards Wednesday (March 29).

The Tibbys will take place on April 10 at La Malfa Party Center in Mentor, Ohio.  More information, including ticket orders, can be found HERE.  The awards are based on performances from the Spring 2016, Fall 2016 and Winter 2016-17 seasons.

In addition to nominees listed below, awards will be given for Best Team and Individual GPA and Athletics Employee.  


Categories marked with an * are open to public vote from the Lake Erie College Community (CLICK HERE TO VOTE) Public voting closes Sunday (April 2).

Stormbacker of the Year

Given to any individual who does not have athletic program work responsibilities or oversight who provides the most notable support for the Storm Athletic program.

 

Ron Baumberger

Nancy Covelli

Mary Kay McManamon

John Wervey

Rich Wilson

 

Best Team Community Service
Given to the team who exemplifies the most exceptional community service effort.

Football

Men's Lacrosse

Women's Lacrosse

Women's Soccer

Volleyball

 
 

Most Improved/Best Comeback Student-Athlete
Given to the student-athlete who exemplifies either the most improvement in performance from the prior year or who most impressively overcomes adversity (injury or personal struggle).  

Nick Boggs, Junior, Wrestling

Sidney Fletcher, Junior, Volleyball

Cale Giddings, Senior, Baseball

Nick Kirschner, Junior, Football

Evan Rosborough, Senior, Wrestling

 

Most Improved Team
Given to the team who exemplifies the greatest improvement in competiveness from the prior year.

Men's Cross Country

Men's Soccer

Women's Soccer

Softball

Volleyball

Best Newcomer Student-Athlete – Female
Given to the individual who exemplifies the most impressive performance in her first season of athletic performance for the Storm.

Josie Chaddock, Women's Basketball

Allyson Deemer, Softball

Holland Erb, Women's Soccer

Brooke Peiffer, Volleyball

Anna Spin, Women's Lacrosse

 

Best Newcomer Student-Athlete – Male
Given to the individual who exemplifies the most impressive performance in his first season of athletic performance for the Storm. 

Blake Glogouski, Wrestling

Gabe Kynard, Men's Basketball

Ben Phillips, Men's Soccer

Bret Swan, Men's Lacrosse

Nigel Williams, Baseball

Best Head Coach
Given to the individual who exemplifies the most exceptional head coaching performance.

Mallory Ferrandiz, Women's Lacrosse

Kevin Foeman, Volleyball

Steve Gartelman, Men's Lacrosse

Kevin Hoogenboom, Wrestling

Reni Lawrence, Women's Soccer

 

Best Play *
Given to individual or team with the most exceptional play in Storm competition.

Women's Lacrosse: Overtime last second game winning goal at McKendree

Volleyball: Winning point against Findlay in the GLIAC Quarterfinals

Women's Track and Field: Danielle Corbin national qualifying and GLIAC winning jump

Men's Soccer: Stuart Campbell overtime goal against Ohio Dominican

Wrestling: Blake Glogouski pins #1 ranked Ivan McClay

 

Best Win*
Given to the team who has the most impressive victory in Storm competition.

Men's Basketball over Michigan Tech, Coach Conley's first win

Women's Basketball over 23-7 Malone

Men's Soccer GLIAC qualifying 2OT win over Ohio Dominican

Volleyball first ever postseason win in GLIAC quarterfinal over Findlay

Softball over 26-12 Hillsdale

 

Best Student-Athlete – Female
Given to the individual exemplifying the most impressive athletic performance sustained over a season. 

Lee Lee Barrett, Senior, Volleyball

Danielle Corbin, Senior, Track and Field

Kayla Gabor, Junior, Women's Basketball

Savannah Karako, Sophomore, Softball

Breana Moser, Junior, Women's Lacrosse

 

Best Student-Athlete – Male
Given to the individual exemplifying the most impressive athletic performance sustained over a season.

Nick Boggs, Junior, Wrestling

Hugo Fauroux, Sophomore, Men's Soccer

Sean Howard, Senior, Men's Basketball

Lucas Raley, Senior, Baseball

Lucas Shafer, Sophomore, Men's Lacrosse

 

Best Team *
Given to the team exemplifying the most impressive athletic performance sustained over a season.

Men's Lacrosse

Men's Soccer

Women's Indoor Track & Field

Volleyball

Wrestling